Jak děti dostat do přírody?

Příroda je ten nejlepší lékař a nejpřirozenější pohyb pro člověka je chůze. To už věděly naše babičky. Ovšem, jak to udělat, když si chceme dopřát procházku v přírodě či na horách a děti to bojkotují fňukáním a ťapat se jim nechce? Jedno z možných řešení je Geocaching.Co je to Geocaching?

Geocaching je celosvětová hra propojující sport a turistiku. Spočívá ve využívání navigačního systému GPS při hledání skrytých schránek s poklady, které se nazývají keše. Některé keše lze nalézt pomocí GPS rovnou, u jiných musíte GPS souřadnice vyluštit na základě hádanek, úkolů a indicií, které je nutno řešit právě v okolí uložení keše, někdy i předem pomocí internetu.

V popisu keší na internetu proto bývá často uvedeno čím je dané místo zajímavé a proč stojí za návštěvu. Jednou ze základních myšlenek geocachingu je totiž umisťování keší právě na místech, která jsou něčím zajímavá a atraktivní. Člověk zabývající se geocachingem bývá označován slovem geocacher, česky též kačer.Jak to celé vzniklo?

Geocaching se zrodil v roce 2000, kdy americká armáda zpřístupnila svůj satelitní systém GPS veřejnosti a po celém světě se začaly objevovat navigační přístoje GPS (které jsou dnes už běžnými součástmi chytrých mobilů a tabletů). Tehdy američan Dave Ulmer dostal nápad:

Vzal velkou plechovku a naskládal do ní nějaké své hračky, knížky, cédéčka, figurky a i pár dolarových bankovek. Plechovku pečlivě uzavřel, ukryl v lese, zaznamenal její polohu pomocí GPS souřadnic a ty uveřejnil na internetu.

Nečekal dlouho. Za pokladem se ihned vydalo několik dobrodruhů a už druhý den byla Davova plechovka objevena. Geokešing byl na světě! Po Davově vzoru se v USA ještě téhož roku rozjela hra pro zasvěcené. Majitelé přístrojů GPS začali schovávat poklady pro jiné majitele GPS. Nikdo jiný o pokladech neměl tušení.A jak je to dnes?

Dnes je už po celém světě ukryto přes 2 miliony pokladů, z toho něco přes 40 000 jen v České republice. A hledačem či správcem pokladu (kešky) se může stát prakticky každý, kdo získá po internetu přístup do celosvětové databáze všech pokladů na zeměkouli. Lidem nezasvěceným do geocachingu se po vzoru Harryho Pottera říká "mudlové" a poloha a skrýše kešek jsou před nimi pečlivě utajovány.

Když pak hledáme poklady v České republice nebo i ve svém nejbližším okolí, stačí si jednoduše vytáhnout z databáze seznam a polohu ukytých kešek. Pak čapnout GPS navigaci nebo smatphone či tablet a vyrazit do terénu hledat, bádat, luštit hádanky, sbírat indície a podívat se na zajímavá místa.Schovky, skrýše a obtížnost hledání

Kešky se často schovávají poblíž zajímavých míst, ale zpravidla tak, aby je běžný člověk nemohl zahlédnout ani vypátrat. Mohou být ukryty v puklině mezi kameny v rozpadlé zdi, skrývat se v otvoru v základně rozhledny, pod kamenem, v koruně stromu, ve vykotlaném pařezu a tak podobně.

Jak obtížné a jak riskantní hledání pokladu bude se lovec pokladů dozví z informací ke každé keši z databáze na internetu. Každá keš je označena stupněm obtížnosti. I když se díky GPS dostanete až na místo, kde se keš skrývá, není totiž úplně jednoduché ji objevit. Běžně používané GPS totiž mívají odchylky pár jednotek až desítek metrů a poklady jsou důkladně zamaskované, aby je nenašli mudlové, kteří nemají o existenci keší ani tušení.Kroužek s Geocachingem

Pokud vás moderní hledání pokladů zaujalo, přihlašte své děti na kroužek, kde se této celosvětové hře věnujeme, spolu s dalšími aktivitami. GPS navigace či chytrý mobil každého účastníka jsou výhodou, ale ne podmínkou. Máme dost vlastních :)